top of page

למה פיזיותרפיה?

למה פיזיותרפיה
" כי הגוף שלנו זקוק לתנועה בשביל החלמה מיטבית"

הפיזיותרפיה אינה מרפאת את הגוף, אלא עוזרת לגוף בתהליך הטבעי שמתרחש בו. בעזרת תנועה והעמסה על הגוף במידה המתאימה לו, נעודד את תהליכי ההחלמה ונכין אותו לדרישות התפקודיות שיש לנו ממנו .

" כי תפקוד תקין ואיכות חיים הם המטרה"

מטרת הפיזיותרפיה היא לשפר את איכות החיים של המטופל. בין אם מדובר בהתמודדות עם מצבי כאב או מגבלה ביכולת התפקודית מכל סיבה שהיא אנחנו הכתובת המקצועית המובילה בתחום.

" כי אולי אפשר למנוע את הניתוח"

פיזיותרפיה הינה מקצוע פרא-רפואי המטפל בגוף דרך מערכת התנועה הכוללת את העצמות, השרירים, העצבים ורקמות החיבור המחברות את כולם יחד לרקמה אנושית אחת.

 

" כי אפשר לטפל בגוף גם ללא תרופות"

לעומת טיפולים פולשניים אחרים כמו כדורים, זריקות וניתוחים, בעלי תופעות לוואי רבות, הפיזיותרפיה אינה פולשנית כמעט כלל ופעמים רבות מאפשרת להימנע מאותם טיפולים ותופעות הלוואי.

הטיפול שאני מציע

הטיפול שאני מציע
הטיפול שאני מציע יכול לכלול אלמנטים שונים בהתאם לתלונות (בעיות) איתן מגיע המטופל. אך כמעט ולא משנה מה הבעיה אני אשאף עד כמה שניתן לתת למטופל כלים להתמודדות עצמית, תוך הקפדה על קבלת החלטות משותפות בתהליך.
כל מטופל שמגיע לטיפול פיזיותרפיה הוא עולם בפני עצמו וגם אם יש כותרת/אבחנה מסויימת לבעיה שלו, כמו 'פריצת דיסק' לדוגמא, יכולה להיות שונות רבה בינו לבין מטופל אחר עם אותה האבחנה. על כן הטיפול בכל מטופל יכול להיות שונה גם אם האבחנה היא זהה. 
מטרת הטיפול תקבע בהתאם לצרכיו האישיים של המטופל. 

 

בטיפול במצבי כאב ראשית אשלול מצבים חמורים אשר אינם מיועדים לטיפול בפיזיותרפיה ובמידת הצורך אפנה לגורם המתאים. מיד לאחר מכן ארצה לאפיין את כלל הגורמים המשפיעים על הבעיה. הגורמים המשפיעים יכולים להיות פיזיים, מנטאליים והתנהגותיים, ובטיפול אשתדל לכתב את כל אותם גורמים רלוונטים. הטיפול בקליניקה יכול לכלול אלמנטים של מגע, תנועה, העמסה על הגוף, הסברה והדרכה ולבסוף ארצה לבנות למטופל גם תוכנית עבודה עצמאית שהוא מסוגל להתמיד בה.

במצבים של ירידה/פגיעה ביכולת התפקודית הטיפול יכלול עבודה קשה ומתאגרת במסגרת יכולות המטופל על מנת לשפר את היכולת התפקודית. אני משתדל להוציא את המטופלים שלי מאזור הנוחות בכדי להשיג התקדמות מירבית, זאת תוך שמירה מיטבית על הבטיחות האישית שלהם. 

תכנית אימון מותאמת אישית

פעילות גופנית הינה גורם מגן לרוב המחלות הקיימות והיא תורמת לחוסנו של גופינו. על כן אני משתדל להתאים תוכנית אימון כלשהי למטופליי.

לאדם שאינו מתאמן וכעת מתלונן על כאבים כלשהם נבנה תוכנית אימון גופני מותאמת שתוכל לעזור לו להתגבר על הבעיה ולהוריד את הסיכוי שתחזור.

לאדם שמתאמן באופן קבוע ונפצע נרכיב תוכנית אימונים חלופית בכדי לשמור על רמת פעילות מסוימת ותוכנית מסודרת לחזרה הדרגתית לעומסים אליהם הוא שואף לחזור.

 

טייפינג

טייפינג הוא פס כותנה המודבק על הגוף על מנת להגביל תנועה מסויימת, להוריד עומס ממבנה אנטומי מסוים או על מנת ליצור גירוי תחושתי שמשפיע על הכאב של המטופל.
טייפינג אינו מהווה טכניקת טיפול עצמאית, כאשר נשתמש בו בכדי לאפשר למטופל לתרגל עם פחות כאב.
קיימים מספר סוגים של טייפים, אך הטייפ העיקרי שאני משתמש בו הוא טייפ רגידי (לא גמיש) אשר יש מאחוריו רציונאל הגיוני מהשאר וגם ספרות מדעית תומכת.

 

 

 

גירויים חשמליים ואולטרסאונד

גירויים חשמליים משפיעים על מערכת העצבים בכך שהם מפעילים בה מנגנונים שמורידים את סף הרגישות שלה. בנוסף הם יכולים ליצור כיווץ בשרירים במידה ונהיה מעוניינים בכך. אשתמש בגירוי החשמלי בתוספת לטיפול במצבים רלוונטיים ובעיקר כשהמטופל עם כאב מאד חריף.

האולטרסאונד מבצע פעולה של חימום רקמה באזור ספציפי, כאשר ניתן לבחור באיזה עומק נרצה לחמם את הרקמה. כך שניתן להגיע ולחמם רקמות עד לעומק של כ- 5 ס"מ. מדובר על טיפול בנמצא במחקרים רבים בלא יעיל, ולכן נדיר מאד שאשתמש בו, אך הוא קיים בקליניקה לחובבי הז'אנר.

אימון פונקציונלי

בכדי להשיג את התפקוד הטוב ביותר מהגוף שלנו, עלינו לתרגל אותו במצבים הקרובים ביותר לדרישות התפקודיות (הפונקציונליות) שלנו ביומיום. על כן בזמן הטיפול ובין הטיפולים נבצע תרגולים לחיזוק השרירים ושיפור המיומנויות הדרושות מגופנו לצורך התפקוד אותו אנו רוצים להשיג. התרגול יעזור לנו לשמר את התוצאות החיוביות שהשגנו בטיפול בין הטיפולים ולאחר סיום סדרת הטיפולים. קיימים מצבים בהם כל שידרש על מנת להשיג את המטרה הוא תרגול תפקודי.

 

 

טיפול מנואלי

כשמו כן הוא, הטיפול המנואלי הוא טיפול בעזרת הידיים, הכולל טכניקות רבות של עיסוי, מתיחות, מוביליזציות ומניפולציות למפרקים.

האפקטיביות של הטיפול המנואלי היא בעיקר לטווח הקצר והוא לרוב אינו עומד כטיפול יחיד לבעיה. אני אשתמש בו בעיקר כאשר יש למטופל ניסיון עבר חיובי עם טיפול מסוג וזה והוא מאד מעוניין בו. בנוסף אבצע לעיתים טיפול מנואלי בכדי להקל לטווח הקצר ולאפשר למטופל לתרגל לאחר מכן בצורה טובה יותר.

 

 

דיקור יבש

ראשית חשוב להדגיש כי לא מדובר בדיקור סיני שהוא דיקור שטחי (רק על העור) המבוסס על עקרונות הרפואה הסינית.

דיקור יבש הוא דיקור המבוסס על הידע האנטומי והפיזיולוגי המודרני, והוא מבוצע ע"י פיזיותרפיסטים ורופאים בלבד.

רוב טכניקות הדיקור הן עמוקות ומכוונות לבטן השריר באזור רגיש למישוש. קיים ויכוח מקצועי סוער לגבי הרציונאל העומד מאחורי הדיקור היבש ולגבי היעילות שלו. אני נוטה להשתמש בכלי הזה מעט מאד ורק כאשר אני חושב שזה רלוונטי מנסיוני המקצועי. בכל מקרה הדיקור היבש אינו עומד כטיפול בפני עצמו אלא רק כחלק ממנו. 

טיפול בבית המטופל

טיפול בבית המטופל מתאים לרוב (אך לא רק) לאנשים המוגבלים בניידות שלהם ולכן קשה להם להגיע אל הקליניקה, ו/או למטופלים אשר חשוב שאבדוק אותם ואתרגל איתם יחד בסביבה הבייתית שלהם. פעמים רבות המטופלים בטיפול עונים על שני הקריטריונים הללו. אך למעשה ניתן להעניק טיפול איכותי בסביבה הבייתית כמעט לכל מצב. במידה ויש לכם ספק מה סוג הטיפול המתאים לכם אנא התקשרו אליי להתייעץ.

אל טיפולי הבית אני מגיע עם ציוד התרגול הנדרש אשר יכול לכלול: מערכת Blazepod, משקולות, רצועות אימון, גומיות התנגדות, מדרגה אירובית, משטחי שיווי משקל ובמידת הצורך גם מיטת טיפולים מתקפלת.
טיפול בבית
bottom of page